Ljudska seksualnost je tema koja objedinjuje sve tekstove u knjizi. Sve druge teme (obrazovanje, cenzura, religija, tržište…) dovedene su u vezu s njom, i objašnjene iz nje… Ili, da budem precizan, i da primijenim pravilo koje na časovima vježbi predlažem studentima – da se tema književnog djela najlakše odredi prepoznavanjem dvije sile (dva prncipa, dva sistema vrijednosti, dva pogleda na svijet…) čijim sukobom počinje – tema knjige bila bi: erotika u patrijarhalnom društvu.
Tri knjige o istoj temi, ali u različitim žanrovima, i različitim stilovima od kojih je stil Cosmoboya bio bliži onom niskom, komičnom, parodijskom, a stil sekspresionizma onom visokom, svečanom, čini mi se, imalo je više opravdanja zadržati unutar jednih korica tjednog naslova… Ovakva otvorena mozaična kompozicija potpuno odgovara temi: raznovrsnost književnih postupaka ekvivalentna je šarenilu oblika u kojima se erotika javlja.
Osnovna misao knjige jest da patrijarhat polako ali sigurno vodi civilizaciju u propast, a da ga u tome može usporiti ili zaustaviti od tabua oslobođeno poimanje seksualnosti, zasnovano na jednakopravnosti ljudskih bića bez obzira na rasu, spol, porijeklo, funkciju ili kastu. Uf! (Ovo uf! nema funkciju nekog ironičnog alibija, koji bi imao da snizi visok ton prethodne rečenice, nego je samo uzdah olakšanja zbog završenog teškog ali neophodnog posla – potpisivanja vlastitog teksta, i preuzimanja odgovornosti za njegovu poruku. Jer ako povjerujemo i dopustimo da je autor mrtav, onda zajedno s njim pokopavamo i književnost, dopuštajući da njeno mjesto u bezbrižnom i razigranom svijetu oslobođenom etike zauzme PlayStation.) – Nenad Veličković (iz knjige)