Ubojstvo u Mezopotamiji – Agatha Christie

Stanje proizvoda: vrlo dobro. Nešto žutih mrljica od stajanja. Manja poderotina na ovitku.

 

Na arheološkom nalazištu u iračkoj Hassaniji stvari se samo naizgled čine svakodnevnima i uobičajenima. Bolničarka Amy Leatheran po preporuci se pridružuje ekipi na nalazištu kako bi bila pri ruci prekrasnoj ali psihički rastrojenoj supruzi slavnog arheologa Leidnera. Njezin posao u Hassaniji završio je prije nego što je i započeo – divna Louise nađena je mrtva na podu svoje sobe.

Ako ste pročitali makar i jedan krimić u životu, vjerojatno znate koje pitanje(a) sada slijedi: tko je oduzeo život jednoj od najobožavanijih žena u Hassaniji? Da li je to jedan od članova ekipe koji su joj se svi redom potajno divili, ili nečija ljubomorom opsjednuta supruga? Može li itko u moru osumnjičenih otkriti krivca? Je li moguće da je na vrućem pijesku Hassanije čak i slavni Hercule Poirot izgubio pravi trag?

Naravno da nije moguće…

 

Christie  Agatha, engleska književnica. Obrazovala se privatno te u internatima u rodnom gradu i Parizu. Tijekom I. svjetskoga rata radila je kao bolničarka i apotekarka. te je napisala svoj prvi detektivski roman Zagonetni događaj u Stylesu. Koji je objavljen 1920. postigavši velik uspjeh. U njemu se javlja njezin najpoznatiji književni lik. Ekscentrični belgijski privatni detektiv, majstor psihološke dedukcije Hercule Poirot. Koji je protagonist još 32 njezina romana te 51 pripovijetke. Potvrdivši se romanom Ubojstvo Rogera Ackroyda… ponovno s Poirotom, u kojem pripovjedač u prvome licu na kraju biva razotkriven kao krivac… kreirala je svoj drugi najpoznatiji lik, starije usidjelice gospođice Marple koja intuicijom razrješava zločine. u 20 pripovijetki i 12 romana od kojih je prvi Ubojstvo u župnom dvoru, a posljednji Usnulo umorstvo. A među ostalim se likovima istražitelja u više djela ističe bračni par Tommy i Tuppence. u romanima izraženijega pustolovnog duha (npr. Tajni protivnik – The Secret Adversary, 1922). Stečeni status zadržala je do smrti, napisavši ukupno 66 kriminalističkih, mahom detektivskih, romana. I više od 160 pripovijetki, koji se usprkos tipiziranoj i plošnoj karakterizaciji i jednostavnom stilskom izrazu odlikuju iznimno vješto konstruiranim zapletima, mahom oko serije ubojstava, zločina iz strasti ili materijalne koristi, te dojmljivim ugođajem, često engleskoga sela. osamljenih gospodskih i aristokratskih kuća i dvoraca. Zagonetni događaj u Stylesu, Božić Herculea PoirotaPrema ništiciŠupljinaZla kuća. ili pak njima sličnih luksuznih, a izoliranih ambijenata (saloni, odmarališta, vlakovi), npr. Posljednja kuća (Peril at End House, 1932), Ubojstvo u Orient Expressu (Murder on the Orient Express, 1934., s radnjom u vlaku zaustavljenom u Slavoniji), Karte na stol (Cards on the Table, 1936), Na kraju ne ostade nitko (And Then There Were None, 1939., izvorno Deset malih crnaca – Ten Little Niggers). koji kritika zbog paralelizma serije ubojstava i stihova dječje pjesmice te vještog spoja detekcije s tjeskobnom dimenzijom trilera smatra njezinim najboljim romanom, Zlo pod suncem, kao i egzotičnih izvaneuropskih prostora npr. Ubojstvo u MezopotamijiSmrt na NiluSastanak sa smrćuSmrt dolazi na kraju… koji su nadahnuti njezinim boravcima na arheološkim istraživanjima uz drugoga supruga (od 1930) Maxa Mallowana.

 

Ubojstvo u Mezopotamiji | Agatha Christie

Format 14 × 20 cm
Autor Agatha Christie
Izdavač Globus
Mjesto izdanja Zagreb
Godina 1976
Broj stranica 294
Uvez Tvrdi
8,00 

Na zalihi