Stanje proizvoda: vrlo dobro.

 

Slavonski narodni kalendar čiča Grge Grgina 1989.

Nakon smrti utemeljitelja kalendara Ivana Tomca, i njegovog sina Mirka Tomca (2020.), izdavanje kalendara nastavljaju njegove kćerke Ana Tomac Hradovi i Marija Šimić uz potporu Dunje Vanić, Veljka Lukića, Zvonimira Toldija, Branka Penića, Vjeke Hudolina, Željka Divnića i Delibora Jakičića koji su kao i utemeljitelji kalendara vezani za Slavoniju, književno, duhovno, emocionalno i biografski. Stoga, i u kalendaru za 2023. godinu nisu zaboravljeni mnogi materijalni ostaci slavne zavičajne, slavonske prošlosti, a čitateljima su dvadesetak suradnika u reportažama i putopisima obradili mnoge narodne običaje, pokazali stare alate, predstavili zanimljive ali i poznate ličnosti, opisali brojna slavonska gospodarstva.

Slavonski narodni kalendar već 60 godina krstari duhovnim i stvarnim prostranstvima Slavonije i Baranje, knjiga je koja će se čitati cijele godine.

 

O kalendaru

 

Iz tiska je izašlo jubilarno 61. izdanje slavonskog narodnog kalendara Čiča Grge Grgina. Riječ je o godišnjaku koji nam svake godine, uz redovne rubrike poput kalendara sa imenima svetaca i popisom radova u poljoprivredi kroz mjesece… Iznova donosi zanimljive priče o Slavoniji, ljudima, događajima, običajima i tradiciji.

 

Svi tekstovi i fotografije novoga izdanja prošli su kroz ruke urednice Dunje Vanić koja već godinama uređuje ovaj narodni kalendar.

– To je nešto s čime su ljudi odrastali. Nekidan sam, naime, razgovarala s jednim gospodinom koji je rekao. ‘Da, želim kupiti kalendar. Ja sam s tim odrastao. Sjećam se iz djetinjstva kako se prodavao, čak i na gradskoj tržnici.’

To je nešto što je u mnogim našim slavonskim obiteljima dio jedne duge tradicije koja traje već preko šest desetljeća.

 

Nije li poanta završnica kalendara u kojoj Čiča Grga Grgin piše pismo čitateljima? To je nešto čime zaključujemo kalendar, ali mnogi među prvim tekstovima čitaju pismo Čiča Grge Grgina koji pripovijeda o svojoj Mandi, o svom Grgici, i onoj njegovoj, koji se uvijek nateže sa Babogretkom, koji vrlo oštro promatra inicijativu. Koji neprestano nešto službenički dokumentira, istražuje, traži, popisuje itd. Tako i ove godine. Čiča Grga se bavi temama koje nas sve pate. To su, recimo, pandemija i popis stanovništva. Dakle, Čiča Grga je uvijek aktualan, ali uvijek o svemu priča na svoj način.

Nastojali smo i ove godine nastaviti tu tradiciju koju je započeo čika Ivo Tomac, nastavio njegov sin Mirko Tomac. Sada se kao glavne urednice potpisuju kćeri Mirka Tomca. Ta obiteljska tradicija živi već dugo i mi to nastojimo održati. Moram reći da sam ja suurednik sa gosp. Brankom Penićem i da kalendara pred čitateljima možda ne bi bilo da nema gosp. Željka Divnića, odnosno tvrtke DIOZIT koja je izdavač. Da je najzaslužniji za grafički izgled gosp. Delibor Jakičić iz Studija AUTOR, koji također već godinama radi na tome. Dakle, jedna stara, iskusna ekipa. Ove nam je godine, recimo, jako dragocjen suradnik bio gosp. i kolega Vjeko Hudolin, koji je napravio cijeli niz susreta sa poljoprivrednicima, ljudima koji uzgajaju stolno grožđe, cvijeće, tako da imamo, zapravo priče o onom najvažnijem i što Slavonija jest, a to je poljodjelstvo.

Uvijek bude nešto oko 220 stranica. Nekad više, nekad manje…

 

Slavonski narodni kalendar čiča Grge Grgina 1989

Format 16 × 23 cm
Uredio Franjo Pološki
Izdavač Tipografija
Mjesto izdanja Đakovo
Godina 1989
Broj stranica 290
Uvez Meki
4,00 

Na zalihi