Narodno graditeljstvo Slavonije i Baranje – Žarko Španiček

Stanje proizvoda: rabljeno dobro, posveta.

Narodno graditeljstvo Slavonije i Baranje – Knjiga daje cjeloviti pregled profanog i sakralnog narodnog graditeljstva Slavonije i Baranje. Uz mnogobrojne crteže, tlocrte i fotografije prikazani su i objašnjeni svi elementi seljačke kuće, od elementarnih skloništa do katnica, pomoćne stambene zgrade i gospodarske zgrade.

Na njima su najuočljiviji procesi oblikovanja, prostorne organizacije, razni utjecaji, prirodne osobitosti, bogatstvo resursa, mašta, sposobnost i socijalnokulturni stupanj onih koji su ih gradili. Seljačka kuća najtipičniji je pokazatelj načina života. Sakralno graditeljstvoSlavonije i Baranje svjedoči o visokoj religijsko-duhovnoj i kulturnoj razini. Karakteriziraju ga brojne crkve, kapelice, zvonare, poklonici, raspela.

Na kraju knjige je popis izvora i literature, brojčani pregled etnoloških spomenika po vrstama te slikovni primjeri narodnog graditeljstva.

Narodno graditeljstvo Slavonije i Baranje obuhvaća tradicionalnu arhitekturu i građevine koje su karakteristične za ove regije u istočnoj Hrvatskoj. Ovo graditeljstvo odražava bogatu povijest, kulturu i način života lokalnog stanovništva kroz stoljeća. Evo nekoliko ključnih značajki i primjera narodnog graditeljstva Slavonije i Baranje:

  1. Kuće: Tradicionalne seoske kuće u Slavoniji i Baranji obično su bile građene od drveta i blata, s slamnatim krovovima. Kuće su imale jednostavan dizajn s malim prozorima i prostorom za životinje ispod dijela kuće, što je omogućavalo grijanje doma. Tipične su bile kuće s “crnim kuhinjama”, gdje se kuhalo na otvorenoj vatri, a dim je izlazio kroz otvor u krovu.
  2. Bunari: Voda je oduvijek bila važan resurs u Slavoniji i Baranji, stoga su bunari bili uobičajeni i česti u svakom selu. Bunari su građeni od drveta i kamenja, a služili su za dobivanje pitke vode iz podzemnih izvora.
  3. Viseće štaglje: Ova karakteristična građevina bila je važna u proizvodnji i skladištenju poljoprivrednih proizvoda. Viseći štaglji bili su izgrađeni na stupovima kako bi se spriječila vlaga i štetočine, čime se čuvala zaliha usjeva i hrane za stoku.

Narodno graditeljstvo Slavonije i Baranje | Žarko Španiček

Format 23 × 17 cm
Autor

Žarko Španiček

Izdavač Privlačica
Mjesto izdanja Vinkovci
Godina 1995
Broj stranica 231
Uvez tvrdi
20,00 

Nema na zalihi