Mrtve duše – Nikolaj Vasiljevič Gogolj

Stanje: dobro.

 

Roman „Mrtve duše“ u kojem njegov realizam dolazi do izražaja, prvotno zamišljen kao poema u 3 dijela, po uzoru na Danteovu Božanstvenu komediju podijeljen u tri dijela: pakao, čistilište i raj, ali napisao samo jednu, objavljenu 1842., i 5 ulomaka drugoga dijela. Kada je 1852., Gogolj pao u depresiju, zapalio je sva svoja neobjavljena djela, između ostalih i drugi dio Mrtvih duša.

Glavni junak Pavel Ivanovič Čičikov dolazi na ideju da bi od vlastele mogao kupovati popis umrlih seljaka, na koji su ovi plaćali poreze i tako bi on kupovao mrtve duše, počinju se raspitivati za njega i sumnjati.

Može se gledati kao nedovršen roman, ali je najbolji prikaz ruske vlastele, pa ga kritika smatra dovršenim.

 

MRTVE DUŠE – POEMA O RUSIJI

Još se nije umirila zanjihana zavjesa poslije premijernog izvođenja Revizora, još nisu zamrli posljednji aplauzi i fagor među uznemirenim i iznenađenim gledaocima, a Gogolju je bilo jasno. Moraće ostaviti Rusiju i otići nekuda daleko izvan nje, moraće pobjeći i potražiti zaborava i smirenja od mučnih stanja u koja je sve češće zapadao. Tu namjeru, što se više nije mogla osujetiti, Gogolj je ubrzo i ostvario. Povukao se u svoju divnu, prekrasnu daljinu” kako je kasnije sam rekao na jednom lirski uzbudljivom i toplom mjestu Mrtvih duša ali ne i da zaboravi tu Rusiju u kojoj je jadno, razbacano i hladno”, već da i dalje živi sa njom, da je sa te, njemu tako potrebne daljine, posmatra i prati budnim i pronicljivim okom, onakvu kakva je za njega bila: ogromnu i neobičnu, privlačnu i odbojnu u isti mah, otvorenu i ispruženu kao na širokom dlanu, pa ipak, zagonetnu i tajanstvenu.

Nekoliko godina pisaće Gogolj svoje djelo o toj Rusiji, neštedimice trošeći na uobličavanje njenog lika svu snagu svoga neobičnog dara. Ponekad će se on, u kratkim navratima, osvježavati na samom izvoru nadahnuća, primaći će se, nemiran i usplahiren, brzim i burnim maticama ruskog društvenog života, koje će ga poprskati svojom životvornom vodom, a onda će se opet vratiti u mir za kojim je čeznuo, makar i prividan, kratkotrajan, noseći duboko u sebi sve ono što je vidio i spoznao. izlivao je poslije toga na stranicama što su se radale u muci i bolu, svu svoju tugu i žuč, u nenadmašnom, samosvojnom izrazu.

 

Mrtve duše | Nikolaj Vasiljevič Gogolj

Format 14 × 20 cm
Autor Nikolaj Vasiljevič Gogolj
Izdavač Svjetlost
Mjesto izdanja Sarajevo
Godina 1977
Broj stranica 328
Uvez Tvrdi
5,00 

Na zalihi