GALERIJA STUDENTSKOG CENTRA, 40 GODINA

Stanje proizvoda: odlično

Posljednjih dana prosinca 2005. zagrebačkoj je publici predstavljena dugoočekivana monografija Galerije Studentskog centra, iz pera autora Darka Glavana i Leile Topić. Projekt započet na četrdesetu obljetnicu Galerije 2002. ugledao je svjetlo dana tri godine kasnije, s još svježim uspomenama na kontroverze oko nikad objavljene monografije Studentskog centra, i uz prigodni skandal na otvorenju prateće izložbe, uklanjanje rada Igora Grubića koji je dio uprave Studentskog centra prepoznao kao uvredljiv.

Popunjavanje praznine

Galerija Studentskog centra jedno je od kultnih mjesta zagrebačkog likovnog, ali i šireg kulturnog života, koje je opstao i u prilično nesigurnim tranzicijskim vremenima. No iz perspektive publike koja bi joj bila barem vršnjakinja, ako ne i vremešnija od nje same, oči su još nostalgično uperene u bolju prošlost.

Otvorenu 1962. u sklopu kulturnog sektora zagrebačkog Studentskog centra, Galeriju je tijekom dvije godine vodio Dubravko Horvatić čije se visoke estetske ambicije naglašavaju izlaganjem Miljenka Stančića i Miroslava Šuteja u prvoj godini galerije. Horvatić je nedugo potom odustao od vodstva, navodno zbog neprimjerenih radnih uvjeta, ali i zbog sklonosti ka klasičnijim formama likovnog izričaja.

Naslijedio ga je Vjeran Zuppa, koji je svoju djelatnost lakonski opisao kao “popunjavanje praznine”, no koji je program galerije znatno osuvremenio i sam ističući kako su upravo oni izlagali Nives Kavurić i Ljerku Šibenik u vrijeme kada ih Akademija nije baš svrstavala među svoje najbolje studente.

No, najčešće isticani Zuppin doprinos Galeriji SC je njegov anonimni, nepotpisani tekst za Izložbu žena i muškaraca 1969., početkom tzv. zlatnog doba Galerije, koje je odredilo vodstvo Želimira Košćevića. Upravo će od 1966., kada mu Zuppa predaje Galeriju i odlazi nekoliko desetaka metara dalje, u teatar ITD, do 1980.

Košćević svojim inovativnim i za te prilike nekonvencionalnim pristupom, no istodobno pridajući veliku pozornost muzeološkim standardima, održavati iznimno živ i kvalitetan program.

Antologijske se izložbe, poput jednodnevne Hit parade, ambijenata Mladena Galića, Ante Kuduza, Ljerke Šibenik i Miroslava Šuteja, slovenske konceptualne grupe OHO, spomenute Izložbe žena i muškaraca, didaktičkog izlaganja praznog izložbenog prostora, suradnje s Galerijom suvremene umjetnosti te međunarodne izložbe Još jedna prilika da budete umjetnik, vežu uz razdoblje šezdesetih i sedamdesetih godina.

 

Galerija Studentskog centra 40 godina | Students’ Centre Gallery 40 years

Format 30 × 25 cm
Za izdavača Niko vidović
Izdavač Sveučilišna tiskara
Mjesto izdanja Zagreb
Godina 2005
Broj stranica 193
Uvez Tvrdi
22,00 

Na zalihi